Huizenprijzen blijven stijgen, maar tempo lager
Woningmarktmonitor januari 2026

12 januari 2026, door Mike Langen, senior econoom bij ABN AMRO.
“Ook in 2026 blijven de huizenprijzen stijgen. Niet omdat lenen goedkoper wordt, maar omdat inkomens groeien en het woningtekort groot blijft”, aldus Mike Langen, senior econoom bij het Economisch Bureau van ABN AMRO. In de Woningmarktmonitor van januari 2026 blikt hij vooruit.
Sterke woningmarkt in 2025
De Nederlandse woningmarkt verraste in 2025 met een sterke groei. De huizenprijzen stegen naar schatting met 8,6%. De definitieve cijfers over december van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) volgen nog. Dat is bijna net zo veel als in 2024, toen de stijging 8,7% was. Ook het aantal verkochte woningen liep hard op: naar verwachting 239.000 in 2025, een stijging van 16% en mogelijk het hoogste aantal in tien jaar.
Deze sterke groei was het resultaat van een relatief lage hypotheekrente, stijgende inkomens en een groot woningtekort. Daarnaast zorgde de verkoop van huurwoningen door beleggers voor extra transacties.
Huizenprijzen blijven stijgen in 2026 en 2027
Vooruitkijkend verwachten we dat de huizenprijzen in 2026 met 3% stijgen. In 2027 volgt een stijging van 4%. De prijsstijging is daarmee gematigder dan in 2024 en 2025, maar blijft positief. De belangrijkste reden is dat inkomens blijven groeien. Huishoudens houden meer geld over, ook na inflatie. Daardoor kunnen kopers meer betalen voor een woning. Tegelijkertijd zijn er te weinig huizen beschikbaar, wat zorgt voor aanhoudende prijsdruk. Wil je weten hoeveel je kunt lenen in 2026? Bereken je maximale hypotheek.
Hypotheekrente loopt licht op
De hypotheekrente bleef in 2025 lange tijd stabiel rond 3,5%. Het gaat hier over een vaste rente met een looptijd van 10 jaar. Aan het einde van het jaar verhoogden banken de rentes licht. Dat kwam door hogere rentes op langlopende staatsleningen in Europa. We verwachten dat de hypotheekrente de komende jaren iets verder oploopt. Een hogere rente remt de vraag naar koopwoningen, maar het effect blijft beperkt. De stijging van inkomens weegt zwaarder dan de hogere kosten voor een hypotheek.
Aantal woningverkopen daalt licht
Het aantal woningverkopen blijft hoog, maar neemt wel af. Voor 2026 verwachten we een daling van 1%. In 2027 daalt het aantal verkochte woningen naar verwachting met 4%. Dit komt vooral doordat er te weinig woningen beschikbaar zijn. Ook het verkopen van huurwoningen door beleggers speelt minder een rol dan in 2025.
Woningtekort blijft groot
Ondanks meer bouwplannen kwamen er in 2025 opnieuw te weinig woningen bij. Er is sinds de Woontop van december 2024 nauwelijks versnelling zichtbaar. Nieuwbouwprojecten hebben een doorlooptijd van gemiddeld 8 tot 12 jaar. Daarnaast zorgen personeelstekorten, lange procedures, stikstofregels en financiële knelpunten bij investeerders voor vertraging. Daardoor is het woningtekort in 2025 groter dan in 2024 en blijft het ook de komende jaren hoog.
Kortom, de woningmarkt blijft krap. Prijzen stijgen door, woningverkopen nemen af en zonder versnelling van de bouw verandert dit beeld voorlopig niet.
Highlights uit deze woningmarktmonitor
Huizenprijzen stijgen in 2026 met 3% en in 2027 met 4%
Hypotheekrente stijgt licht
Bekijk de hypotheekrenteontwikkeling.
Woningtekort blijft in 2026
Vooral tekort aan nieuwbouw.