Javascript is required

Onze sector gaat nóg harder groeien

Onze sector gaat nog harder groeien

"Onze sector is hot en actueel. De ontwikkelingen gaan snel, en we kunnen al heel veel met Business Intelligence en -Analytics, Data science, Data discovery, Predictive Analytics, Artificial Intelligence, machine learning, noem het allemaal maar op. Iedereen denkt dat we al enorm onderweg zijn. Ik zal niet zeggen dat onze sector net begonnen is, maar het gaat nog veel sneller groeien."

Dat voorspelt JanKees Lampe, CMO van Inergy Analytical Solutions, een gespecialiseerde Managed BI en Data Analytics dienstverlener. Klanten zijn middelgrote en grote organisaties in vier focusmarkten: retail, finance, logistiek en overheid.

Inergy startte in 1999 in Woerden en werd in 2010 van de oprichters overgenomen door JanKees Lampe en Mathijs van Houweninge (CEO). In 2017 verkreeg investeerder Main Capital een belang in het Woerdense IT-bedrijf. En in april 2018 is Inergy samengegaan met LIAS Software uit Ede dat voornamelijk voor overheden werkt.

Dat de groei van zijn sector volgens JanKees Lampe nog lang niet ten einde is, komt onder meer door twee factoren. De techniek schrijdt voort: steeds meer soorten data kunnen al real time verwerkt worden met geavanceerde IT-techniek (vaak aangeboden als software-as-a-service) en zo verwerkt worden tot zinvolle business analyses en inzichten. De tweede factor: er is simpelweg nog veel zendingswerk te doen. Ook anno 2018 zijn er genoeg bedrijven die onvoldoende op het netvlies hebben hoezeer data en analytics concreet kunnen bijdragen aan een beter bedrijfsresultaat. En waarvan de CEO zegt: ‘’Ik snap dat je slimme dingen kunt doen met data, maar leg mij nou eens uit hoe ik dan meer geld ga verdienen.’’

Is het lastig, om aan pakweg een middelgrote retailer uit te leggen waarom ze flink zouden moeten investeren in Business Analytics?

‘’Da’s niet eenvoudig. Want vaak valt vooraf niet precies te voorspellen hoeveel, hoe snel en waar de geïnvesteerde euro’s terugverdiend gaan worden. We moeten klanten dus overtuigen om met ons op avontuur te gaan. Hun berg data groeit en groeit en herbergt veel informatie en potentiële waarde. Maar welke precies, dat ontdek je pas als je aan de gang gaat, door heel concrete vragen te beantwoorden en zo een business-thema ‘af te pellen’. Voor een grote Nederlandse retailer ontwikkelden we zo een model, waarmee we met meer dan 90% zekerheid voorspellen hoe hoog de omzet is als op locatie x, met winkelformule b, een vestiging wordt geopend. Geen retail-ondernemer met een goed buikgevoel doet ons dat na. Met eenzelfde soort model kunnen we het assortiment van een supermarkt beter afstemmen op de huishoudens in het werkgebied van individuele winkels, waardoor de omzet tot wel 20% stijgt.’’

Software-as-a-service

‘’Software-as-a-service is voor onze focusmarkten een goed model. De kosten daarvan zijn goed te overzien. Inergy ontzorgt klanten 24/7 volledig op IT-gebied, een terrein waar klanten zelf, van huis uit vaak minder goed in zijn. Wij zorgen ervoor dat data warehouses in de cloud goed draaien. Dat de kwaliteit van data in orde is. Dat allerlei soorten data uit veel verschillende systemen, gestructureerd en ongestructureerd, ook pdf’jes, excel, word-bestanden, gecombineerd kunnen worden. Dat de software voor een BI-omgeving in de cloud, goed getest is, en mocht er iets mis gaan, dan lossen wij het op. Dat de dashboards die de klant te zien krijgt, en waar met een paar drukken op knoppen actuele rapportages en analyses te zien zijn, steeds vaker ook predictive analyses, er gelikt uitzien en gebruiksvriendelijk zijn.’’

Business Analytics is een ijsberg

‘’Het is als een ijsberg: de tovenarij die de klant ziet, vormt de tien procent boven de wateroppervlakte. Maar van de IT-machinerie die daarvoor nodig is, de overige 90% ijsberg onder water, hebben mensen vaak geen idee. Driekwart van ons werk zit in het maken van software. Daarom is twee derde van ons personeel software ontwikkelaar, en is één derde business consultant of data scientist, oftewel econometrist. Een data scientist die middels algoritmes modellen ontwikkelt, en een sofware ontwikkelaar - dat zijn twee sterk verschillende beroepsprofielen. Bij ons kunnen ze goed samenwerken, dat wringt niet.’’

‘’Al is het niet eenvoudig om voldoende data scientists en software ontwikkelaars te krijgen, het zal onze autonome groei niet in de weg zitten. Er komt een hele nieuwe generatie econometristen aan, die nu op universiteiten studeert. Inergy wil ook groeien door gerichte acquisities van IT-ondernemingen.’’

‘’De nieuwe privacy wetgeving, GDPR/AVG, die dit jaar van kracht is geworden, is een goede zaak. Om onze bedrijfsvoering in lijn met AVG te brengen, hebben we aardig wat geld, tijd en moeite geïnvesteerd. Met alle klanten, denk aan PostNL, Obvion en Yarden, hebben we bewerker- en verwerkersovereenkomsten opgesteld, waarin we afspreken hoe we hun data conform de nieuwe privacyregels behandelen. We bieden bedrijven een product om met een audit te bepalen of ze AVG-proof zijn. Daar komen we ingewikkelde kwesties bij tegen. Wat te denken van het recht op vergetelheid? Een consument mag een bedrijf vragen om gewist te worden uit hun systemen. Maar moeten dan ook alle gemaakte back ups voor de dag gehaald worden, om de data van die consument die daar nog op staan, óók te wissen? Voor een deel moet de praktijk nog uitwijzen hoe strikt de regels moeten worden nageleefd.’’

Ontdek meer verhalen van ondernemers

Overweegt u een eigen onderneming, staat u aan de rand van het opstartproces of wilt u eens een kijkje nemen in de keuken van een ander? Duik in onze ondernemersverhalen en haal inspiratie en tips uit de ervaringen die ondernemers delen.

Ga naar alle ondernemersverhalen

Lees verder in de technologiesector

Technologie, Media & Telecom (TMT) is een van de snelst groeiende sectoren. Geholpen door de toenemende inzet van software, algoritmen en sensoren staat deze sector aan de basis van de digitale vernieuwing van andere sectoren.

Bekijk alle artikelen

Lees ook

Meld je gratis aan voor onze Insights nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van onze inzichten, tips en trends

Aanmelden