
Dieselvrije steden en uw opties als bestelbusrijder
Volledig uitstootvrij wegverkeer in 2050, dat is de ambitie zoals uitgesproken in het Klimaatakkoord van Parijs. Een eerste stap is de inrichting van zero-emissiezones in minstens 30 Nederlandse stadscentra vanaf januari 2025. Wat betekent dit voor ondernemers die nu nog in dieselbestelbussen rondrijden? Robert Peterson, Head of Program Lending Clients bij ABN AMRO Lease, deelt zijn inzichten en geeft praktisch advies: ‘Span u tot het uiterste in voor een elektrisch voertuig. Ja, dat is duurder, maar minder dan u zou verwachten en zoveel beter voor uw reputatie.’
Terugbrengen CO2-uitstoot vraagt investering
De duurzaamheidstransitie is voor bedrijven behoorlijk ingrijpend. Dat ziet Robert Peterson bij zijn klanten, die bij ABN AMRO Lease een zakelijke lease kunnen afsluiten voor, onder andere, bestelbusjes. ‘Ondernemers krijgen te maken met keuzes dan wel wetgeving over onder andere hun bedrijfspand, machines en vervoersmiddelen,’ legt hij uit. ‘Alleen al de reductie van CO2-uitstoot die we met elkaar moeten realiseren brengt veel vragen en kosten met zich mee; logisch dat dat een zorg is voor ondernemers.’
Emissieloos vervoer mag dan binnenkort in bepaalde zones verplicht worden, Robert merkt dat veel ondernemers ook zonder wettelijke eisen gemotiveerd zijn om te verduurzamen. Hij is dat zelf ook. ‘Een voorbeeld dat mij persoonlijk raakt is dat ik me van vroeger een heel breed strand herinner bij het strandhuisje van mijn ouders - er is tegenwoordig nog maar een smalle strook van over. En hoe is dat straks voor mijn kleinkinderen? Dat motiveert mij om, waar ik kan, een bijdrage te leveren. En ik weet dat veel ondernemers een vergelijkbaar besef van verantwoordelijkheid hebben. De grote – en terechte – vraag is vooral: hoe pakken we het met elkaar op een haalbare en betaalbare manier aan?'
Impact van de zero-emissie stadslogistiek
In 29 Nederlandse gemeenten worden op 1 januari 2025 zogenaamde zero-emissiezones ingesteld. Zo’n zero-emissiezone (ZE-zone) is verboden terrein voor vrachtwagens, zakelijke bestelbusjes op diesel, benzine, LPG of biodiesel met een te schadelijke uitstoot.
Mag uw bestel- of vrachtwagen de zero-emissiezones nog in? Check het aan de hand van uw kenteken
Robert: ‘In het vervoer moeten we uiteindelijk helemaal van diesel en benzine af. Dat vraagt een enorme investering, dus is er een overgangsregeling. Zo mogen bestelauto's met een emissieklasse 5 nog tot 2027 de ZE-zones in; voor emissieklasse 6 geldt dat tot 2028. Ondernemers kunnen de overstap naar emissieloos rijden dus nog even uitstellen. Aan de andere kant: houd rekening met uw reputatie als het gaat om duurzaamheid. Opdrachtgevers vragen steeds vaker van toeleveranciers dat ze voldoen aan milieueisen. Als uw concurrenten elektrisch rijden en u niet, bestaat er een kans dat u opdrachten misloopt.’
Meer fiscale stimulansen dan ondernemers weten
Bestelbusrijders die willen overstappen op elektrisch rijden lopen tegen allerlei praktische zaken aan. Robert: ‘Eerst krijgen bestelbusrijders te maken met de onzekerheid over accu’s: hoelang gaan die mee en hoe ver kunnen ze ermee rijden? Daarnaast is er de problematiek rondom de oplaadinfrastructuur: waar kan dat en hoeveel tijd kost het opladen? En dan hebben we het nog niet eens gehad over de hogere aanschafprijs: een elektrische bestelwagen is minimaal anderhalf keer zo duur als een op fossiele brandstof rijdend equivalent.’
Er is ook goed nieuws. Zo heeft een elektrisch vervoersmiddel minder onderhoudskosten, veel minder brandstofkosten – zeker als u de bestelbus met energie van eigen zonnepanelen oplaadt – en zijn er meer fiscale stimulansen dan ondernemers vaak weten. Regelingen waarmee uw bedrijf profiteert van belastingvoordelen. Bijvoorbeeld:
- Subsidieregeling Emissieloze Bedrijfsauto's (SEBA)
Een subsidie tot € 5.000,- per bedrijfsauto – mits u deze vroeg in het kalenderjaar aanvraagt, want deze overheidspot raakt snel leeg. - Milieu-investeringsaftrek (MIA)
U kunt tot 45% van het investeringsbedrag in mindering brengen op de winst van uw bedrijf. - Willekeurige afschrijving milieu-investeringen (Vamil)
U kunt tot 75% van de investering op een willekeurig moment afschrijven wat u liquiditeitsvoordeel oplevert. - Kleinschaligheidsinvesteringsaftrek (KIA)
Ook dit is een aftrekpost op uw winst. Het exacte percentage hangt af van het geïnvesteerde bedrag.
Benieuwd wat het effect van deze subsidieregelingen is voor uw bedrijf? Vergelijk de opties van de maandlasten van een nieuwe dieselbestelbus met het elektrische aanbod.
Hogere aanschafwaarde leidt niet tot evenredige stijging maandlasten
Veel ondernemers die in de showroom voor de keuze staan tussen € 20.000,- voor een bestelauto op fossiele brandstof of € 35.000,- voor de elektrische variant deinzen terug. Volgens Robert kan de keuze gemakkelijker worden als zij een maandelijks bedrag betalen in plaats van een eenmalige totaalprijs. Leasen dus. ‘Bij het leasen van een bestelbus worden de kosten verspreid over een langere periode,’ legt Robert uit. ‘Bovendien zijn de maandlasten in verhouding lager dan veel ondernemers verwachten. Bij een financiële lease ligt het economische eigendom van de bestelbus bij de klant, waardoor die zelf kan profiteren van de fiscale regelingen. Door gebruik te maken van deze fiscale regelingen vallen de extra maandlasten voor een elektrische bus ten opzichte van een "fossiele" bus minder hoog uit.
Dus ja: met de overstap naar elektrisch rijden bent u – een beetje – duurder uit, maar draagt u bij aan een groenere wereld én kunt u in alle steden blijven ondernemen. Door de bestelbus te leasen, spreidt u de kosten en profiteert u nog steeds van subsidies.

Voetganger met fiets in Nederlandse binnenstad
Vijf tips van Robert
Rijdt u in een zakelijke bestelbus op diesel en overweegt u de aanschaf van een nieuw – elektrisch –voertuig? Dan geeft Robert u een aantal tips mee:
- Laat u goed informeren. Vraag advies aan zowel uw boekhouder, accountant, leverancier als bijvoorbeeld een leasemaatschappij en leg dat naast elkaar. Dit kost misschien een week extra tijd, maar is snel terugverdiend.
- Wacht niet te lang met het verkopen van uw dieselbus. Er is nu nog markt voor tweedehands dieselbussen, waardoor u een betere inruilwaarde krijgt.
- Heeft u gekozen voor emissieloos rijden? Gebruik dat dan in uw marketing en bij de werving van nieuwe klanten en opdrachtgevers. Zet de investering handig in!
- Overweeg een prijsverhoging van uw product of diensten. Mkb’ers zijn vaak voorzichtig met het doorberekenen van kosten, maar laat gerust zien wat het voordeel is van de hogere prijs die u vraagt.
- Blijft de aanschaf, dan wel lease, van een nieuwe elektrische bestelbus te prijzig? Dan is een tweedehands elektrische bestelbus een laagdrempelige optie om toch emissieloos te kunnen rijden. Ook voor een tweedehands elektrische bus is een lease vaak mogelijk.’
Uw vragen persoonlijk aan Robert Peterson voorleggen?
Dat kan! Mail naar robert.peterson@nl.abnamro.com. Meteen uw lease berekenen?

Robert Peterson, Head of Program Lending Clients bij ABN AMRO Lease
Robert Peterson is al meer dan 35 jaar werkzaam in allerlei functies binnen de financiële wereld: van marketing en strategie tot sales en nu lease. Zijn enthousiasme om klanten te helpen is door de jaren heen alleen maar toegenomen. ‘Een klant is geen kredietaanvraag, maar een mens. Achter iedere aanvraag zitten mensen gespannen te wachten op ons antwoord. Ik ken de uitdagingen waar ondernemers tegenaan lopen van dichtbij – mijn vrouw heeft ook een eigen bedrijf – en via klanten. De blijdschap en opluchting die een ondernemer ervaart als een aanvraag is goedgekeurd, die ervaar ik op dat moment ook. Mkb’ers hebben belang bij toeleveranciers die hen verder willen helpen. Dat geldt ook bij de duurzaamheidstransitie. Als bank vinden we dat een ongelooflijk belangrijk onderwerp, en zien we het als plicht om onze klanten daarbij te helpen door informatie of financiering.’
Over ABN AMRO Lease
ABN AMRO Lease en ABN AMRO Commercial Finance zijn handelsnamen van ABN AMRO Asset Based Finance N.V. Samen zijn wij een internationaal toonaangevende aanbieder van financieringsoplossingen gebaseerd op de activa van uw onderneming (asset-based lening). We werken vanuit vestigingen in Nederland, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk.
Ga naar ABN AMRO Lease