Onzekerheid troef – blijf belegd en wees flexibel

Trumps ‘Liberation Day’ leidde tot een schokgolf op de financiële markten. Sindsdien zijn de handelsspanningen tussen de VS en China wat verminderd. Maar het Amerikaanse tarievenbeleid blijft met onzekerheid omgeven. Beleggen in de tweede helft van 2025 vereist daarom flexibiliteit.
Op 2 april, door Trump gedoopt tot ‘Liberation Day,’ werden importtarieven aangekondigd die veel hoger waren dan verwacht. Aandelenkoersen daalden vervolgens scherp – en obligatierentes schoten omhoog. Daarop besloot Trump de zwaarste importheffingen voor een groot aantal landen uit te stellen. Hij kondigde een 90-daagse onderhandelingsperiode aan. De meeste landen hebben momenteel te maken met een importheffing van 10%. Maar begin juli, wanneer de 90-daagse ‘pauze’ afloopt, zal de regering Trump deze landen mogelijk hogere tarieven opleggen.
Lagere groei op korte termijn
Het is onzeker hoeveel landen hogere importtarieven weten te vermijden door handelsovereenkomsten te sluiten met de VS. Hoe langer de onzekerheid aanhoudt, hoe schadelijker dit is voor de economie. Consumenten worden terughoudender in hun uitgaven, bedrijven stellen investeringsbeslissingen uit en de wereldhandel neemt af. Ervan uitgaand dat de Amerikaanse heffingen in grote lijnen blijven zoals ze nu zijn, verwachten we dat de groei van de wereldeconomie op korte termijn gaat vertragen. Tegen het einde van 2025 en in 2026 trekt de groei naar verwachting weer aan.
Een positief signaal is de handelsdeal die de VS in mei overeenkwam met het Verenigd Koninkrijk (VK). Deze deal kan een blauwdruk vormen voor een toekomstige handelsovereenkomst tussen de VS en de EU. Dat gezegd hebbend: de VS/VK-deal betekent ook dat het VK zich heeft neergelegd bij een importtarief van 10%. Daarmee liggen de Amerikaanse handelsbarrières nu veel hoger dan een paar maanden geleden. Iets vergelijkbaars geldt voor de recente de-escalatie van de handelsoorlog tussen de VS en China. In mei werd een tijdelijke verlaging aangekondigd van de importheffingen die de VS en China elkaar hadden opgelegd. Maar de heffingen op Chinese importen en de bredere importtarieven zijn nog altijd veel hoger dan aan het begin van dit jaar. Dit blijft een negatieve factor die vooral drukt op de Amerikaanse economie.
VS voelt pijn op meerdere fronten
We hebben we onze groeiprognoses voor de VS verlaagd. Ten opzichte van de groeiverwachtingen die we hadden vóór Liberation Day. We verwachten dat de groei in de VS gaat vertragen tot onder het trendniveau. Een specifiek gevolg van de importheffingen is daarnaast dat de prijzen omhoog gaan: Amerikaanse bedrijven die goederen importeren zullen de hogere heffingskosten deels of geheel doorberekenen aan hun eindklanten. Met andere woorden: hogere inflatie. Dat is slecht nieuws voor de Amerikaanse consument en een dilemma voor de Federal Reserve.
Maar het is niet alleen de groei van de Amerikaanse economie die te lijden heeft onder Trumps beleid. Ook het imago van de VS als betrouwbare handelspartner en bondgenoot heeft een deuk opgelopen. Meer over de rol van de VS als ‘veilige haven’ voor beleggers leest u in het artikel ‘Beleggingsrisico’s.’
Europa: lagere groei op korte termijn
Ook in Europa zal de economische schok van de importtarieven voelbaar worden in de tweede helft van dit jaar. In ons basisscenario gaan we ervan uit dat de groei van de eurozone-economie in de komende kwartalen gaat vertragen, tot onder het trendniveau. In 2026 kan het groeitempo weer toenemen, mede dankzij fors hogere fiscale uitgaven, zoals overheidsinvesteringen in infrastructuur in Duitsland. Hogere defensie-uitgaven kunnen de groei in Europa eveneens een impuls geven. (Wilt u meer weten over beleggen in defensie? Lees dan het artikel ‘Disruptors’ over de rol van technologie in de moderne defensie.)
Wat gaan centrale banken doen?
Hoewel Trump graag een lagere rente zou zien, zal de Fed de rente voorlopig niet verder verlagen. Dat heeft alles te maken met Trumps eigen beleid: de importtarieven werken hogere inflatie in de hand. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft meer ruimte om de rente te verlagen. De inflatieverwachtingen in de eurozone zijn laag (zie de grafiek). We verwachten daarom dat de ECB in de tweede helft van dit jaar doorgaat met renteverlagingen. Dit komt de economische groei in Europa ten goede.
Aanvankelijk reageerden de aandelenbeurzen positief op de verkiezingsuitslag. Maar op langere termijn kunnen beleggers hun mening gaan bijstellen. Want als Trump zijn plannen omzet in beleid, dan zitten daar economische consequenties aan – en die zijn lang niet allemaal positief. Meer hierover leest u in het artikel Beleggingsrisico’s.
Onzekerheid vraagt flexibiliteit van beleggers
We hebben roerige maanden achter de rug. En we verwachten dat de onzekerheid in de tweede helft van 2025 aanhoudt. Voor u als belegger is het daarom belangrijk om flexibel te kunnen inspelen op veranderende omstandigheden. Tegen die achtergrond hebben we in de weken na ‘Liberation Day’ cash vrijgemaakt door wat obligaties te verkopen. Toch blijven we licht overwogen in deze beleggingscategorie. Gezien de renteverlagingen die we de komende tijd verwachten van de ECB, vinden we Europese staatsobligaties nog steeds een aantrekkelijke belegging.
Onze aandelenweging hebben we recent ook verlaagd (naar neutraal). Want we kunnen niet uitsluiten dat de recessievrees in de markten weer toeneemt als de negatieve impact van de importheffingen duidelijker merkbaar wordt. Vooruitkijkend naar de tweede jaarhelft denken we dat de toonaangevende aandelenindices grotendeels zullen bewegen binnen een bandbreedte (trading range). Als de angst voor een recessie weer toeslaat in de markten, dan kan een negatiever scenario ontstaan. Maar de mogelijkheid bestaat ook dat de regering Trump haar tarievenbeleid terugdraait, omdat de VS deals sluit met belangrijke handelspartners. In dat geval zou het plaatje veel vriendelijker worden voor aandelen.
De opbrengst van de verlaging naar een neutrale aandelenweging hebben we eveneens toegevoegd aan onze cash-positie. Door nu wat meer cash aan te houden heeft u als belegger de flexibiliteit om kansen te benutten wanneer die zich voordoen. Zo zien wij kansen in goud, dat wij in mei aan onze beleggingsportefeuille hebben toegevoegd.
Waar zien we nog meer kansen? En wanneer is de tijd rijp om daar op in te spelen? Lees er meer over in het artikel ‘Beleggingskansen.’