Javascript is required

Zorgen over de Amerikaanse staatsschuld, maar kansen voor aandelen

Met de verkiezingsoverwinning van Trump zullen beleggers de toenemende Amerikaanse staatsschuld in het oog blijven houden. Zijn zorgen daarover terecht? Wij blijven desondanks voorkeur houden voor Amerikaanse aandelen.

De Amerikaanse staatsschuld bedraagt ongeveer 36 duizend miljard dollar en het overheidstekort bedroeg afgelopen jaar 6,4%. Dat is ongekend in tijden dat er geen sprake is van oorlog of een recessie.

Als belegger is het belangrijk nooit alleen naar de schuld van een land te kijken, maar altijd naar de schuld in relatie tot de grootte van de economie. Deze ratio, voor de VS van 120%, is hoog. Prognoses suggereren zelfs dat de schuld-ratio van de VS kan oplopen tot 166% in 2054. De beleidsvoorstellen van Trump zoals belastingverlagingen zullen hier aan bijdragen.

De Amerikaanse schuldratio is daarnaast ongeveer twee keer zo hoog als in Duitsland en niet veel lager dan Italië . Het gevolg van een hoge schuld is dat een groter deel van de begroting naar rentebetalingen gaat. Daarnaast is het gevolg van een groot begrotingstekort dat het bedrijfsinvesteringen kan verdringen. Aangezien beschikbaar kapitaal naar overheidsleningen gaat. Dit kan beide tot hogere risicopremies en rentes leiden wat de rendementen op obligaties drukt.

Toch is de situatie in de VS een stuk beter dan in Italië. Allereerst is de VS een stuk innovatiever wat de arbeidsproductiviteit ten goede komt waardoor je economie groeit en je schuldratio daalt. Daarnaast is de belastingdruk in de VS laag . Hierdoor heeft het land de mogelijkheid om het begrotingstekort te verkleinen en zijn scahulden te voldoen, maar daarvoor is momenteel politieke onwil. In Italië is die mogelijkheid vanwege de beperkte economische groei veel beperkter.

Tevens is de dollar nog altijd dé wereldwijde reservemunt, doordat het in vrijwel alle internationale handel gebruikt wordt en Amerikaanse staatsobligaties door beleggers over de hele wereld gebruikt worden als veilige haven. Hierdoor kan de Amerikaanse overheid relatief makkelijk geld blijven lenen en verwachten wij hier niet snel verandering in.

Tot slot heeft de ruime begroting in de VS ook voor hogere economische groei gezorgd, doordat er is geïnvesteerd. De stimulus vertaalt zich dus naar een grotere economie.

Kortom, Amerika kan zijn schulden aanpakken, maar er is sprake van politieke onwil. Tevens blijft de Amerikaanse economie de kar van de wereldeconomie trekken. Hierdoor blijven we licht overwogen aandelen met een voorkeur voor Amerikaanse aandelen ten opzichte van Europese aandelen. Het begrotingstekort kan wel de inflatie aanwakkeren wat zal leiden tot hogere rentes. Daardoor zien we voor obligaties meer kansen in Europese kwaliteitsobligaties.


Lees hier meer over het Amerikaanse schuldenlandschap

Lees ook