Javascript is required Trump is niet MAGA maar MEGA! - ABN AMRO

Trump is niet MAGA maar MEGA!

De afgelopen weken gebeuren er ongekend historische zaken op het politieke en geopolitieke wereldtoneel. Aandelenmarkten houden nog redelijk stand, maar de druk ligt vol op Europa. Desondanks is de vreemde conclusie dat de lange-termijn beleggingsvooruitzichten voor de regio eindelijk lijken te verbeteren.

Sinds de eurocrisis in 2011 presteert de Amerikaanse beurs beduidend beter dan de Europese. Het heeft veel beleggers murw geslagen in hun regioallocatie. Inmiddels is het gewicht van de VS in de wereldindex (MSCI All Countries) gegroeid tot bijna 2/3, terwijl Europa is weggezakt tot een bedroevende 15%.

Met Europa geopolitiek tegen de muur, zijn mijn voornamelijk Republikeins beleggende Amerikaanse ‘vrienden’ op X vol leedvermaak nu Europeanen eindelijk voor hun eigen veiligheid moeten gaan betalen. “Daar gaan ze met hun welvaartsstaat” is een veelgehoord argument. Hoewel ik dat niet geheel kan ontkennen, stond die welvaartsstaat toch al onder druk. De vergrijzing, de dalende productiviteit en de daarmee afnemende economische groei zorgen daarvoor.

Toch ben ik van mening dat zij het grotere plaatje missen. In mijn optiek is Trump niet zozeer bezig met Make America Great Again (MAGA), maar met Make Europe Great Again (MEGA). Hierbij is het ook opvallend dat de Europese aandelenbeurzen het dit jaar tot nu toe beduidend beter doen dan de Amerikaanse.

Door ons te dwingen meer aan defensie uit te geven, heeft Europa de kans om innovatiever te worden. Meer innovatie leidt tot een hogere productiviteit, en als gevolg hogere economische groei en welvaart. Het gat met de VS en China kan dan worden verkleind.

De voorwaarde is dat we investeren in onze eigen Europese defensie en het financieren met eurobonds. Recent sprak ik al over de vijf aanjagers van innovatie . Een militair industrieel complex is daar één van. Daarnaast kan zo’n complex het Europese industriële hartland versterken. Dit eco-systeem, dat zich strekt vanaf Noord-Italië en het Noordoosten van Frankrijk tot aan de Zuidelijke gebieden van Noorwegen en Zweden, is een andere aanjager van innovatie. Als daarbij de onafhankelijke rechtstaat in Europa overeind blijft, wat een derde aanjager is, kan dit bedrijven en investeringen aantrekken. Juist omdat we zien dat in de VS onder Trump de rechtsstaat wordt ondermijnd.

Critici zullen zeggen dat Europa het niet kan betalen en zich verder in de schulden zal moeten steken. Vergeet echter niet dat als de productiviteit toeneemt, het makkelijker is om schulden te dragen. Eurobonds voor de financiering zorgen niet alleen voor verdere integratie, wat Europa sterker maakt, het geeft de regio de kans om de eigen kapitaalmarkt te verbreden en te verdiepen. Hiermee wordt Europa aantrekkelijker voor het bedrijfsleven en versterkt het de euro. Het zal tot meer concurrentie leiden met de Amerikaanse kapitaalmarkt en de US dollar.

Uiteindelijk is het nog een lange weg te gaan voor Europa, maar het lijkt erop dat Europa eindelijk wakker wordt. Als de schouders er echt onder worden gezet door te investeren in het eigen defensie-apparaat, de Europese regeltjes volgens het Draghi-rapport verminderen en de kapitaalmarkt wordt verbreed, ligt de weg naar een hogere productiviteit, een toegankelijker interne markt en een betere concurrentiepositie open. Daarmee kan Europa ook op beleggingsgebied de jarenlange relatieve achterstand gaan inlopen. Wie had dat enkele maanden geleden gedacht? Go Europe!

Ralph Wessels

Beleggingsstrateeg ABN AMRO

Lees ook