Beheerbulletin: ESG Fondsen Mandaat
Juni 2025

In het Beheerbulletin kijken wij terug op de belangrijkste ontwikkelingen van vorige maand over het Vermogensbeheermandaat.
Lees hier het maandelijkse bulletin over het ESG Fondsen Mandaat. Bijbehorende grafieken gaan over risicoprofiel 4 (matig offensief).
Dit gaat niet over uw persoonlijke portefeuille, maar wel over de modelportefeuille op basis waarvan wij uw portefeuille inrichten.
Voor een gedetailleerd overzicht van uw portefeuille verwijzen wij naar de vermogensrapportage (online).
In onderstaande pdf is het Beheerbulletin ook te lezen, inclusief bijbehorende grafieken.
Ontwikkelingen in het mandaat
Macro
Belangrijke macro-economische en financiële ontwikkelingen van 2025:
De wereldeconomie startte het jaar met de Amerikaanse economie die de kar trok. Toen de Amerikaanse president Trump zijn handelsoorlog echter begon door te drukken, zorgde voorraadopbouw in de VS voor negatieve economische groei in het eerste kwartaal. Hoewel exporten uit Europa en China daalden nadat de importtarieven werden ingevoerd lijken deze vooral in China inmiddels weer te normaliseren. Dat neemt niet weg, dat in China de aanbodzijde van de economie het beter blijft doen dan de vraagzijde.
Nadat veel sentimentsindicatoren als gevolg van de ontketende handelsoorlog op een verslechtering van de economie wezen, is dat nu voor het eerst ook te zien in de harde cijfers. Vooral de lagere inkomsten en uitgaven van Amerikaanse consumenten duiden op een afzwakkende economie. Vooralsnog is dat in lijn met onze verwachting dat de Amerikaanse economie iets afkoelt en lager dan gemiddeld groeit.
Daarnaast steeg de Amerikaanse inflatie licht door de hogere importtarieven. De Amerikaanse centrale bank Federal Reserve (Fed) anticipeerde daar eerder dit jaar al op door te stoppen met het verlagen van de beleidsrente. De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagde de rente wel. Die heeft namelijk de ruimte om de economie te stimuleren, omdat de inflatie afneemt.
Markten
Ondanks een zeer volatiele eerste jaarhelft staan wereldwijde aandelenmarkten hoger (in lokale valuta gemeten). De bewegelijke markt heeft alles te maken met de onzekerheid die de Trump-regering teweegbrengt. Wat vooral in maart en begin april voor een grote verkoopgolf zorgde. Pas toen Trump de importtarieven tijdelijk uitstelde, herstelden markten. Omdat de dollar dit jaar mede door toedoen van Trump is verzwakt, staat het rendement van Amerikaanse aandelenindices echter nog ruim in de min (in euro gemeten).
Het eerstekwartaalcijferseizoen verliep beter dan verwacht en winstmarges van bedrijven hielden stand. Maar veel bedrijven onthielden zich wel van vooruitzichten of waren conservatief in hun verwachtingen. Wat betreft waarderingen zijn aandelen niet goedkoop, terwijl de verwachte winstgroei nog behoorlijk is. Daarentegen verlagen analisten hun winstverwachtingen over een brede linie.
De grondstoffenmarkt blijft dit jaar vooralsnog zeer bewegelijk zonder éénduidig beeld. De olieprijs is fors gedaald, hoewel er een kortstondige opleving was tijdens het conflict tussen Israël en Iran. Edelmetalen zoals goud en zilver tonen daarnaast forse winsten, terwijl ook koper stevig in de plus staat.
De stemming op de Europese obligatiemarkten werd in de eerste maanden van 2025 voornamelijk bepaald door het vooruitzicht van forse Europese defensie-uitgaven. Onder de aanvoering van Duitsland en vooral te financieren door nieuwe obligaties. Hiermee werd de toon gezet voor Europa en steeg vooral de rente op lange looptijden met 0,5%. Vanaf 2 april - Trumps zogenoemde ‘Liberation Day’ - bepaalden importheffingen en de handelsoorlog het beeld en steeg de rente, maar wel vrijwel alleen in de VS en op de langere looptijden. Per saldo is het renteverschil tussen Europa en de VS dit jaar toch nog steeds behoorlijk teruggelopen.
De risicopremies op bedrijfsobligaties en op staatsobligaties stegen na ‘Liberation Day’ over de hele linie. Maar die stijging werd door een gestage daling uiteindelijk meer dan tenietgedaan vanaf het moment van de pauze in de tarievenoorlog.
Resultaat modelportefeuille
De ontwikkeling van het rendement van de modelportefeuille was in juni wederom positief. De brutowinst was met 0,5% gelijk aan het resultaat van de benchmark (de referentie-index waarmee wij het rendement van de portefeuille vergelijken).
Let op: we spreken hier over het rendement van de modelportefeuille in risicoprofiel 4, matig offensief. Ontwikkelingen in uw eigen portefeuille kunt u inzien in uw vermogensdashboard. Dit geldt voor het hele beheerbulletin.
Aandelen – allocatie en rendement
De portefeuille is sinds begin mei neutraal in aandelen. Wij hebben geen regionale voorkeur voor aandelen uit Europa, de VS en opkomende markten. Voor de sectoren financiële instellingen en informatietechnologie is de portefeuille overwogen. Daarnaast hebben we minder dan de benchmark belegd in de sectoren consumptiegoederen en communicatiediensten (een onderwogen positie). Voor de overige sectoren geldt een neutraal gewicht dus gelijk aan dat van de benchmark. In zowel de ontwikkelde als de opkomende markten steeg de waarde van de aandelen.
Het aandelengedeelte van de portefeuille boekte in juni een winst van 0,7% en deze stijging was gelijk aan die van de aandelenbenchmark. De obligatieportefeuille steeg met 0,3% en dat was iets minder dan de winst van 0,4% van de obligatiebenchmark.
Aandelenmarkten wereldwijd bleven in juni stabiel, maar aan het einde van maand was er een kleine koersstijging. Zowel de Amerikaanse aandelenmarkten als de beurzen in opkomende markten lieten een koersstijging zien, ondanks de daling van de Amerikaanse dollar ten opzichte van de euro. De aandelenmarkten in Europa en de regio Pacific-Japan boekten een klein verlies.
In Europa had het aandelenfonds dat belegt in relatief laag gewaardeerde bedrijven de kleinste waardedaling. Dit was het fonds van Edentree dat zijn koers met 0,3% zag afnemen. Het indexfonds had met een verlies van 2% dezelfde daling als de benchmark voor Europese aandelen.
In de VS had het Putnam fonds met 2,5% de grootste koersstijging. Dit fonds belegt in aandelen van duurzame bedrijven met een hoge winst- en omzetgroei, vooral in de sector informatietechnologie. Deze aandelen stegen in juni, net als in mei, relatief sterk in koers. De aandelenfondsen van Walden en Boston Common daalden afgelopen maand licht met respectievelijk 0,7% en 0,8%. Deze fondsen beleggen in aandelen van bedrijven met een relatief lage beurswaardering en met een sterke concurrentiepositie. Het fonds van Parnassus steeg met bijna 1% en dat was slechter dan de koersstijging van 1,2% van de benchmark voor Amerikaanse aandelen. Het indexfonds steeg met 1,2% evenveel als de benchmark.
Bij de wereldwijde aandelenfondsen steeg het AAF BNP Paribas Disruptive Technologie fonds met 3,8% het meest in waarde. Dit fonds belegt relatief veel in de VS en in technologieaandelen, die sterk in koers stegen. Het Janus Henderson Global Sustainable Equity fund bleef met een winst van 0,8% flink achter en het Threadneedle fonds was met een koersstijging van 0,2 % weer de hekkensluiter.
Het Celsius ESG Emerging Markets fonds voor opkomende markten presteerde met een koersstijging van 2,1% dit keer iets minder dan de benchmark die 2,5% pluste. Het fonds belegt relatief weinig in Chinese aandelen en die presteerden in tegensteling tot vorige maand goed. Dit werkte in het nadeel van het Celsius-fonds. Het fonds van Boston Common steeg met 2,6% evenveel als de benchmark. De positieve keuze van bedrijven in de technologiesector werd vrijwel teniet gedaan door mindere keuzes in de andere sectoren.
Obligaties – allocatie en rendement
De oorlog tussen Iran en Israël lijkt na 12 dagen beëindigd, zonder internationale escalatie en grotendeels genegeerd door financiële markten. De handelstarievenoorlog verdween verder naar de achtergrond. De rente in Europa liep geleidelijk iets op, terwijl de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank Federal Reserve (Fed) toch een keer met renteverlagingen over de brug moet komen de rente in de VS juist wat liet dalen. Ook afgelopen maand liep het renteverschil tussen korte en lange looptijden verder op, vooral in de VS. Het rendement van de obligaties in het hogekwaliteitsegment was vlak en bleef dicht bij de benchmark. Het rendement van de meer risicovolle high yield obligaties en obligaties uit emerging markets was wel duidelijk positief. Dat was een gevolg van lagere risicopremies en de dalende rente in de VS. Het Flexible ESG Bonds fonds steeg hierbij met 1,4% iets meer dan de benchmark.
Alternatieven – allocatie en rendement
Bij de alternatieve beleggingen steeg het Privium fonds in juni net als de voorgaande maand in waarde. Dat kwam door de sterke koersstijging van de Britse duurzame energiefondsen. De financiële inclusiefondsen boekten ook een mooi rendement.
Disclaimers
Algemeen
Deze publicatie is gemaakt door ABN AMRO Bank N.V.. ABN AMRO staat onder toezicht van de Autoriteit Financiële Markten en De Nederlandsche Bank.
Voor meer informatie over de waardering en/of methodologie, zie de volgende website: www.abnamro.nl/nl/privatebanking/beleggen/beleggingstools/beleggen-bij-abnamro-meespierson/index.html. Daar vindt u ‘Het beleggingsbeleid van ABN AMRO’.
De in dit document aangeboden informatie is bedoeld als informatie in algemene zin en is niet toegespitst op uw persoonlijke situatie. De informatie mag daarom nadrukkelijk niet beschouwd worden als een voorstel of aanbod tot 1) het kopen of verhandelen van beleggingsproducten en/of 2) het afnemen van beleggingsdiensten noch als een beleggingsadvies. Beslissingen op basis van de informatie uit dit document zijn voor uw eigen rekening en risico. De informatie en de voorwaarden die van toepassing zijn op door ABN AMRO aangeboden beleggingsproducten en beleggingsdiensten verleend door ABN AMRO kunt u vinden in de Voorwaarden Beleggen ABN AMRO die verkrijgbaar zijn via www.abnamro.nl/beleggen.
Hoewel ABN AMRO tracht juiste, volledige en actuele informatie uit betrouwbaar geachte bronnen aan te bieden, verstrekt ABN AMRO expliciet noch impliciet enige garantie dat de aangeboden informatie in dit document juist, volledig of actueel is. ABN AMRO aanvaardt geen aansprakelijkheid voor druk- en zetfouten. De in dit document opgenomen informatie kan worden gewijzigd zonder voorafgaand bericht. ABN AMRO is niet verplicht de hierin opgenomen informatie te actualiseren of te wijzigen.
Aansprakelijkheid
ABN AMRO en/of haar agenten of onderaannemers aanvaarden geen enkele aansprakelijkheid ten aanzien van enige schade (met inbegrip van gederfde winst), die op enigerlei wijze voortvloeit uit de informatie die u in dit document wordt aangeboden of het gebruik daarvan.
Auteursrecht en verspreiding
ABN AMRO, of de rechthebbende, behoudt alle rechten (waaronder auteursrechten, merkrechten, octrooien en andere intellectuele eigendomsrechten) met betrekking tot alle in dit document aangeboden informatie (waaronder alle teksten, grafisch materiaal en logo’s). Het is niet toegestaan de informatie uit dit document te kopiëren of op enigerlei wijze openbaar te maken, te verspreiden of te vermenigvuldigen zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van ABN AMRO of rechtmatige toestemming van de rechthebbende. U mag de informatie in dit document wel afdrukken voor uw eigen persoonlijk gebruik.
US Person Disclaimer Beleggen
ABN AMRO Bank N.V. (“ABN AMRO”) is niet geregistreerd als broker-dealer en investment adviser zoals bedoeld in respectievelijk de Amerikaanse Securities Exchange Act van 1934 en de Amerikaanse Investment Advisers Act van 1940, zoals van tijd tot tijd gewijzigd, noch in de zin van andere toepasselijke wet- en regelgeving van de afzonderlijke staten van de Verenigde Staten van Amerika. Tenzij zich op grond van de hiervoor genoemde wetten een uitzondering voordoet, is de beleggingsdienstverlening van ABN AMRO inclusief (maar niet beperkt tot) de hierin omschreven beleggingsproducten en beleggingsdiensten, alsmede de advisering daaromtrent niet bestemd voor Amerikaanse ingezetenen [“US Persons” in de zin van vorenbedoelde wet- en regelgeving]. Dit document of kopieën daarvan mogen niet worden verzonden of meegebracht naar de Verenigde Staten van Amerika of worden verstrekt aan Amerikaanse ingezetenen.
Andere rechtsgebieden
Onverminderd het voorgaande is het niet de intentie de in dit document beschreven beleggingsdiensten en/of beleggingsproducten te verkopen of te distribueren of aan te bieden aan personen in landen waar dat ABN AMRO op grond van enig wettelijk voorschrift niet is toegestaan. Een ieder die beschikt over dit document of kopieën daarvan dient zelf na te gaan of er wettelijke beperkingen bestaan tegen de openbaarmaking en verspreiding van dit document en/of het afnemen van de in dit document beschreven beleggingsdiensten en/of beleggingsproducten en zodanige beperkingen in acht te nemen. ABN AMRO is niet aansprakelijk voor schade als gevolg van beleggingsdiensten en/of beleggingsproducten die in strijd met de hiervoor bedoelde beperkingen zijn afgenomen.
Duurzaamheidsindicator
ABN AMRO Bank N.V. heeft alle redelijkerwijs vereiste zorgvuldigheid betracht om te waarborgen dat de indicatoren betrouwbaar zijn. De informatie is echter niet door een accountant gecontroleerd en is aan wijziging onderhevig. ABN AMRO is niet aansprakelijk voor enige schade die een gevolg is van het (directe of indirecte) gebruik van de indicatoren. De indicatoren op zich zijn niet bedoeld als een aanbeveling met betrekking tot individuele bedrijven, en evenmin als een aanbod tot het kopen of verkopen van beleggingen. Hierbij dient te worden aangetekend dat de indicatoren een opinie op een bepaald moment weergeven, waarbij een aantal verschillende duurzaamheidsaspecten in aanmerking is genomen. De duurzaamheidsindicator geeft slechts een indicatie van de duurzaamheid van een bedrijf binnen zijn sector.